juicebox123456789101 juicebox123456789101
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST

Respuesta :

achezz
achezz achezz
  • 10-02-2021

Answer:

$1.8

Step-by-step explanation:

divide .45/2 and get .225

multiply this by 8 and get 1.8

it would cost 1.8n

Answer Link
Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 10-02-2021

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

45/2 = 22.5 cents per pencil

0.225 × 8 = $1.8

Answer Link

Otras preguntas

How do I rewrite the formula
Albert has $105 to spend on new basketball shoes. On his favorite shoe website, the prices for a pair of the shoes range from $80 to $180. The delivery fee is o
The Death of Ivan Ilyich, Chapters 9-12: Mastery Test Instructions:Drag each tile to the correct box: Prewriting for an essay includes organizing ideas. Arrang
A vendor sells three types of watches. Of the watching in stock, 20% are men’s watches, 40% are ladies’ watches and the rest are children’s watching are there?
Which of the following is an example of a caravan? A B C D
How much it going costs me
The area of the base of a cylinder is found by dividing the volume of the cylinder by its height. If the volume of the cylinder is represented by 5x2 + 15x +
The diagonal of a square is 10 cm how do I find out the length and the width
Antonia recorded the number of cups of hot chocolate that were sold at soccer games compared to the outside temperature. The graph below represents her data. F
which term refers to the satisfaction a consumer gets from a purchase