josukescrunchyhair
josukescrunchyhair josukescrunchyhair
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rachel paid $25.50 for three t-shirts. What was the unit price of the t-shirts?

A:$7.65 per shirt
B:$8.05 per shirt
C:$8.50 per shirt
D:$9.50 per shirt​

Respuesta :

arabella8
arabella8 arabella8
  • 10-02-2021
C: $8.50 per shirt $25.50/3
Answer Link
harrisonalexist
harrisonalexist harrisonalexist
  • 10-02-2021

Answer:

C

Step-by-step explanation:

You do $8.50 Times 3 to get $25.50

Answer Link

Otras preguntas

What is the smallest solution to the equation 3x^2-16=131
The U.S. economy begins to slow, so the U.S. prints more currency. What is the risk of this action? (I think its b or c, but i cant figure out which one.) The
a rectangular field has sides with the length of 120 yards in 62 yards to the nearest tenth of a yard find the length of the diagonal of the field
Variable costing treats fixed overhead cost as a period cost. a. True b. False
Which of the following statements is true about prokaryotic and eukaryotic cells? Prokaryotic cells reproduce asexually using binary fission, while eukaryotic c
In act i, what effect is their situation having on the attic dwellers after two months?
A four-sided polygon has sides that measure (2x + 1), (4x – 10), (x + 1)and (12x + 25). What is the perimeter of the polygon, in terms of x?
Why is a 100% fat-free diet unhealthy? a. fat-free foods have unnatural additives to make them taste better. b. dietary fat is necessary for carbohydrate absorp
so say it is (9,6) wich is X and wich is Y
Anna and Bill share some money in the ratio 2:5 Anna gets £A Bill gets £B Carl and Donna share twice as much money as Anna and Bill share. They share the money