raegancostello94
raegancostello94 raegancostello94
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an
equation to solve this problem. Use c as your variable.

Respuesta :

xavierhutchinosn xavierhutchinosn
  • 10-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:answer is $6 per candy bar/ c=6

Answer Link

Otras preguntas

What is the main cause of mood-swings in females when they have there period?
Samantha taught her 4-year-old cousin how to do jumping jacks. First, she rewarded him for jumping up and down on the spot. Then, she rewarded him for jumping u
complete the following 6=1/2d d= ? because 6=1/2x ?
A shoe store is having a sale. A pair of sandals has an original price of $42. They are on sale for 30% off the original price. Sales tax of 7% is applied to th
How many ounces in a Tbsp​
What factors allowed the Americans to defeat Great Britain
7. Lawrencium has a half-life of 3.00 minutes. I started with a 100.0 g sample. After 45.0 minutes how much of my sample remains Lawrencium?
 A bartender slides a beer mug at 1.50 m/s toward a customer at the end of a frictionless bar that is 1.20 m tall. The customer makes a grab for the mug and mi
You can see your image in a shiny, flat surface because light waves bounce directly back at you and your eyes. This is an example of
what is the setting in the flowers by alice walker