addislincoln86
addislincoln86 addislincoln86
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

what is the answer to: Mila bought 26 pounds of sausage for $65.what was the cost per pound of sausage?

Respuesta :

dfsdfbdga dfsdfbdga
  • 10-02-2021

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

divide $65.00 by 26 pounds

Answer Link
gracelin42502 gracelin42502
  • 10-02-2021

Answer: $2.50 per pound

Step-by-step explanation: $65/26 pound = $2.5 per ponund

Answer Link

Otras preguntas

pepe lavo........ pantalones​
All of the following our world health concerns except. 1.HIV/AIDS 2.Malnutrition and Hunger 3.Malaria 4.Diabetes
4. Determine if the given point is a solution of the system of inequalities A. (4,4) YES or NO B. (-6,2) YES or NO C. (-8,0) YES or NO D. (-6,6) YES or NO
PLEASE HELP i dont knoww
Review Richard M. Nixon's opening statement in his 1960 debate with john F. Kennedy. explain the the central idea of Nixon's statement and analyze how it develo
What can you infer from this passage? a. Dragons existed in Mongol territories. b. Kublai Khan was easy to get along with. c. Kublai Khan was extremely wealthy.
0.8 as a fraction?? You can give your answer
Paul Company had 100,000 shares of common stock outstanding on January 1, 2021. On September 30, 2021, Paul sold 40,000 shares of common stock for cash. Paul al
A scientist completed 1 3 page of a report each hour. The report was 5 pages long. How long did it take the scientist to complete the report? A. 1 8 hour
GUYS PLS HELPPP ME!!!!