savannah10112 savannah10112
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $1.74 per pound. Walnuts cost $1.92 per pound. How much will 3
5
pounds of cashews and 2
pounds of walnuts cost in all?

Respuesta :

thezekromninja
thezekromninja thezekromninja
  • 10-02-2021

Answer:

6.09+3.84=9.93 is the desired answer

Step-by-step explanation:

Cashews total cost step by step

1.74×3.5

Multiply 1.74 and 3.5 to get 6.09.

6.09

Peanuts total cost step by step

1.92×2

Multiply 1.92 and 2 to get 3.84.

3.84

Answer Link

Otras preguntas

(x + 2y)2 Yehhhhhhhh
Review the contributions of Copernicus on the field of science. Using examples, evaluate the scientist and his contribution(s) to European culture. Write 3-4 se
The Health Insurance Portability Accountability Act is often referred to as "HIPAA." This is an example of a(n):
Who usually handles bills on the Senate floor?​
An object is thrown directly up (positive direction) with a velocity (v o ) of 20.0 m/s and d o = 0. How high does it rise (v = 0 cm/s at top of rise). Remember
If a cell does not take in nutrients, the cell will decrease cell division because it lacks_________.
Please answer the question!
What happened in 1948? Involving Judaism
Which of the following changes are chemical changes? a. Water is frozen. b. Water is heated up. c. Gasoline is burned. d. Gasoline is evaporated. e. Water
With aging populations, families may need to care for older family members. How might this affect the structure of the family?