7049271 7049271
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Joe buys a sub sandwich that is 8 1/2 feet long.cost per foot of sandwich is $4.20, what is the total cost, in dollars, of the sub sandwich?

Respuesta :

BullishWharf224
BullishWharf224 BullishWharf224
  • 10-02-2021

Answer:

35.7

Step-by-step explanation:

multiply 4.20 times 8, then divided 4.20 by have (2.10) add the 4.20 x 8 and 4.20 divided by 2.

Answer Link

Otras preguntas

As the colonies moved toward independence, the First Continental Congress was created in
Which Enlightenment thinker believed that citizens should rebel against a tyrannical government?
Match each short story excerpt with its author from the list below. A. Ernest Hemingway B. Langston Hughes C. Katherine Anne Porter D. Kurt Vonn
12. Which of the following words is the best close-up word? A. Vegetable B. Plant C. Zucchini D. Food
Suppose that star x and star y both have redshifts, but star x has a larger redshift than star y. what can you conclude?
Which type of factories began to flourish in the late eighteenth century?
What area owned by mexico was settled by many Americans going west ?
​If you were to exercise continuously, about how long would glycogen stores last?
A high risk of heart attack correlates with high blood levels of ____.
what is x in the given diagram?