asmresmeralda asmresmeralda
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

Amora bought 4 yards of fabric for $36. How much did the fabric cost per inches

Respuesta :

ggbroidontlikeyou
ggbroidontlikeyou ggbroidontlikeyou
  • 09-02-2021

Answer:

$0.25 per inch

Step-by-step explanation:

1 yard = 36 inches

So 36 times 4 is 144

36 divided by 144 is 0.25

Answer Link
tony1545 tony1545
  • 09-02-2021
I got the same as they did^^^
Answer Link

Otras preguntas

On April 15, 1999, a South Korean cargo plane crashed due to a confusion over units. The plane was to fly from Shanghai, China, to Seoul, Korea. After takeoff p
Taste aversion conditioning is similar to other forms of classical conditioning in that the process of _____ can occur. a. extinction b. stimulus c. generalizat
The Network Time Protocol service can be used to synchronize computer clocks. Explain why, even with this service, no guaranteed bound is given for the differen
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!
Amber is conducting research on the negative portrayal of Latinos in the media. She searches through newspapers to document instances of discriminatory language
Hemophilia is called "the royal disease" because many European royal families had members with the condition. Hemophilia is a recessive, X‑linked disorder. Quee
Which expression is equivalent to-2(3a +6b)+ (4a -2b
What attaches bones at the joints?
which is the closest synonym for the word recommended
Case Study # 1 Louise had her co-op placement at the Board of Education’s Computer Centre. She was learning to be a data-entry trainee. Louise was doing well at