arissahorne2006
arissahorne2006 arissahorne2006
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon bucket of paint costs $58.24. What is the price per cup?
Hehe pleaseee .

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-02-2021

Answer:

$1.82 per cup

Step-by-step explanation:

REMEMBER:16cups per gallon

2 x 16 = 32

58.24 divided by 32 = 1.82

Answer Link

Otras preguntas

Stuck on questions 8, 9 and 10 please help
The value of 17 radical cubed is between _ and _
Help me I don’t understand this
n-3 is greater than or equal to -5
what are the requirements in the constitution for becoming a senator ​
MZDOB Enter a number answer only. BD is a diameter. MZAOB = 40° mED = 60° 600
A school's playground, measuring 33 metres, 43 metres, 50 metres and 25 metres, is enclosed by a chain link fence. How many metres of fencing is used?
Which of the following is a rate of speed?20 meters/second (m/s)20 meters (m)1 second(s)​
algerba question. please help​
Which lines best illustrate the conclusion that Odysseus is an epic hero because he fights alone? • lines 20-22 • lines 23-24 • lines 27-28 • lines 29-31