isaacgon024 isaacgon024
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 bananas for $4. Determine how much it would cost to buy 15 bananas

Respuesta :

robhu2015
robhu2015 robhu2015
  • 09-02-2021

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

Since 6 cost four dollars 3 would cost 2 dollars multiply 3 to get 15 bananas and 2 to get $10

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 09-02-2021

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

Make proportion:

?= cost  of bananas

6  -  4

15  -  ?

?= 15×4÷6=10

Answer Link

Otras preguntas

Individuals and companies respond to incentives in order to allocate their scarce resources in ways that provide the __________ possible returns to them. Highe
Juan Ramirez sells suits in a major department store on weekends. He earns a commission of 5% on the first 10 suits he sells. If he sells more than 10, he earns
The counterculture was strongly associated with the antiwar movement, as it objected to:
The connective tissue that surrounds a nerve fascicle is called the __________.
A zoo has 15 emperor penguins.The emperor penguins make up 30% of all the penguins at the zoo
Solve 2x2 – 5x + 1 = 3 for x.
sodium can achieve greater stability in its valence shell by
I enter the mall with $75 dollars. I spend a dollars at American Eagle, which is 4 more than the amount I spent at Banana Republic. I also spent 15 less at Amer
Round 126,945 to the nearest ten thousands
The narrative pattern of organization is particularly effective when addressing a sympathetic audience.