johhnyappleseed527 johhnyappleseed527
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

Kenny wants to take his dog to obedience school. At Sit and Stay School, 12 lessons cost $96. At Canine Community Center, 25 lessons cost $125. Which is the better deal?

Respuesta :

taiwadem taiwadem
  • 10-02-2021

Answer:

25 lessons that cost $125

Step-by-step explanation:

If 8 lessons cost $96

then, 96/12 =8

therefore a lesson costs $8

If 25 lessons costs $125

then, 125/25= 5

therefore a lesson costs $5 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

which country hoped to attract settlers from the north with land deals? A) Spain B) Mexico C) Anglo
Which one doesn’t belong
what is the volume of the right triangular prism?
What would the kinetic energy and potential energy be with the snowboarder, before during and after a jump?
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLEST I NEED IT NOW
Organelles such as mitochondria and the endoplasmic reticulum have membranes that compartmentalize reactions and other metabolic processes. To function properly
Tyare Corporation had the following inventory balances at the beginning and end of May:
Tengo un libro en ______ pupitre. i know it is saying "I have a book on ----- desk" but I just want to make sure the answer is "mi" if I am wrong please correct
I need help Try These questions out and I’ll give you brainliest
Explain how to get this answer 2m+3p+4m-p