ethmadry ethmadry
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

True or false. If 1/4 kg of beef costs $6, then 2/3 kg of the beef costs $16

Respuesta :

mavivian
mavivian mavivian
  • 09-02-2021
that is true. first, find what 1kg of beef would cost. in order to do that, multiply 6 by 4 because 1/4*4=1. 6*4=24. then multiply 24 by 2/3. that will equal $16, so it is true.
Answer Link

Otras preguntas

What is one weather condition that can limit the growth of a population
Sample response: the number of grass blades decreases over time in both groups due to crowding and competition from the new sunflower and birch tree sprouts. wh
Which of the following tasks is appropriate during the final stage of the writing process? 1) Establishing a clear claim. 2) Checking for punctuation errors. 3)
b. How high is Mt. Everest in kilometers?
When there’s rule of law there are procedures to make sure law is what
True or False: A 12-ounce beer contains less alcohol than 1.5 ounces of 80-proof vodka.
The RMS value of an AC of 50 Hz is 10 Amps. What is the time taken by the alternating current to reach from zero to the maximum value, and what is the peak valu
When wealth is lost nothing is lost, when health is lost something is lost, when character is lost everything is lost meaninga. The most important thing is to p
3.14 Unit Test: South America ANYONE IN K12 OR KNOW ABT IT<3
Which of the following factors will lead to a decrease in the demand for apple juice (apple juice is considered to be a normal good)? A) Decrease in consumer in