niyh1111
niyh1111 niyh1111
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

if 10 shirts cost $80, what is the unit rate (the cost of 1 shirt)?

Respuesta :

skylerhabgood2007
skylerhabgood2007 skylerhabgood2007
  • 09-02-2021

Answer:

Each shirt is $8

Step-by-step explanation:

80÷10 = 8

Answer Link
kyliejohns10
kyliejohns10 kyliejohns10
  • 09-02-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

Form your equation, there are 10 shirts at x price, and they equal $80:

10x = $80

solve for x by dividing both sides by 10

10x/10 = $80/10

x = $8

Answer Link

Otras preguntas

Explain briefly why vitamins are essential to good health.
Your father's family lives in norway, and his sister is expecting a baby. she mentioned speaking with her midwife, and you were surprised to hear this—when your
What two 1916 battles resulted in huge number of casualties but little gains for either side?
The Extreme Rock Climbing Club planned a climbing expedition. The total cost was $⁢1800, which was to be divided equally among the members going. Prior to the
The daily values reflect the needs of an "average person" consuming between _____ calories a day.
During what years did the berlin wall, the most prominent symbol of the cold war, divide east and west berlin?
How many moles are present in 454 grams of CO2? A. 10.31 mol B. 4.54 mol C. 37.83 mol D. 14.18 mol E. 1.3 mol
The thymus gland produces a special type of leukocyte called
Why did southern states want slaves to be counted as representation?
Could someone help me solve this math problem, please? Thanks!