mommysgirlnevaeh
mommysgirlnevaeh mommysgirlnevaeh
  • 08-02-2021
  • Physics
contestada

what is the cost to run a single 100 w light bulb for 30 days if the electric company charges $0.18 for every KW-hr?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-02-2021

Explanation:

power of the bulb = 100w=0.1kw

power consumption when the bulb is used for 30 days ( 30 *24 = 720 hours) =0.1*720=72kwh

cost to run the bulb for 30 days = 72*0.18

= $12.96

Answer is $12.96..................

Answer Link

Otras preguntas

You wish to use #18 tungsten wire at 20°C to make a 10 Ω resistor. What length of wire will be required for this job? Hint: Be sure to use the K value found in
True or false? If you took a true “ If then “ statement and inserted a not in each clause the new statement would also be true
If I was in a race and I pass the person in 2nd place , what place am I in ?
Bailey made a pan of cornbread. she cut it into 8 equal pieces and ate 1 piece what fraction of the cornbread did bailey eat
What are some examples of homeostasis about anything living in the world?
13 is 26 percent of what number?
Which theme best best fits the story of Frankenstein?
A carbon atom has how many valence electrons?
Translate the following into spanish. (pls do not use google translate because it's usually incorrect) 1. If the team doesn't practice harder, they will lose
The United States Supreme Court in schenck v. United States (1919) ruled that freedom of speech may be limited during national emergencies which upheld the