Dave bought some licorice for $1.80 a pound. He bought some trail mix for $4.00 and some bananas for $2.40. Dave spent a total of $10.00. How many pounds of licorice did he buy?​

Respuesta :

Answer:

2 pounds

Step-by-step explanation:

10-4-2.40=3.60

3.60/1.80= 2

Answer:

2 pounds

Step-by-step explanation: