harmanps413 harmanps413
  • 08-02-2021
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6
What is the cost of 111 marker?

Respuesta :

rylanhance rylanhance
  • 08-02-2021

Answer:

370

Step-by-step explanation:

First find the unit rate aka price per pencil: 20 divided by 6 equals 3.333

Then find amount for all pencils

3.333 by 111 is 369.963

Then we round up to have a realistic amount of pencils to 370

Answer Link

Otras preguntas

what were some of the changes in Puritan society
write 7,258,630 in word form
What is 1/2s=4s-21.
435 rounded to the nearest hundred
A carton can hold 1'000 unit cubes that measure 1 inch by 1inch by 1 inch . How can describe the dimensions of the carton using unit cubes
84/12=n what does n equal? Explain or show work
George's page contains twice as many typed words as Bills page and Bills page contains 50 words fewer than Charlie's page. If each person can type 60 words per
What is 5/25 in simplest form?
how old is jamie flatters
Keisha drinks 0.65 of milk every day. How much milk does she drink in 13 days?