itznour
itznour itznour
  • 08-02-2021
  • Mathematics
contestada

A gardener is paid $54 for 6 hours work.How much he paid for 4 hours work

Respuesta :

nicholas12L
nicholas12L nicholas12L
  • 08-02-2021
He gets paid $36 for working 4 hours
Answer Link
haynay20 haynay20
  • 08-02-2021

Answer:

$36

Step-by-step explanation:

so first you have to find the unit rate (how much money he was paid for one hour of work). to do that do 54/6 which equals 9. now we know that he gets $9 for every hour of work so all we have to do is multiply by 4.

9 x 4 = $36

Answer Link

Otras preguntas

The United States military, more formally known as United States Armed Forces, consists of how many services? a. three b. four c. five d. six
tissue that connects bone to bone
A lyrical movement or piece for solo voice with instrumental accompaniment is called a/an a. chorus. b. ostinato. c. aria. d. operetta.
who owned Missouri after the French and indian war ?
In a nation-state, what role does shared religion play?
which endocrine gland(s) are responsible for the changes associtated with puberty
Why does the speaker of the love song of J Alfred Prufrock tell us more than once that the woman come and go talking of michelangelo?
Why are vital signs helpful to diagnosing illness and disease?
answer number 15 please
What is the value of a transitional fossil? a. Transitional forms show the evolutionary steps between species. b. Transitional forms are analogous fossils. c. T