samangelzrose2419 samangelzrose2419
  • 07-02-2021
  • Mathematics
contestada

The local farmer's market sells a 4-pound basket of apples for $5.60. How much is the unit rate per pound?

Respuesta :

christinaarett
christinaarett christinaarett
  • 07-02-2021
The unit rate (which means for one pound) is 1.4 because 5.60 divided by 4 is 1.4.
Answer Link

Otras preguntas

pls help on this one?
Is the power to provide for the health and welfare of the American people delegated reserved or shared
An experiment started with 100 bacteria. they double in number every hour. find the number of bacteria after 8 hours. question 25 options: 15,800 1600 25,600 90
thesis statement about ancient greece ​
In the first line, Hayden mentions Selma. This is a reference to the 1965 civil rights march from Selma, Alabama, in which nonviolent protestors were attacked b
Help ASAP I need help with this
all that apply.______ are examples of personal values.RelationshipsCourageRecognitionEnthusiasm​
Who established they pay rates for all military service members
In which newspaper supplement would you find information about apartment prices? A. el suplemento de viajes B. el suplemento de educación C. el suplemento d
What points do I graph the image of the rotation on?