jhaasfgayfgajvh jhaasfgayfgajvh
  • 06-02-2021
  • Mathematics
contestada

Person A buys 12 cupcakes and 3 packs of chips for $16.50. Person B buys 6 cupcakes and 5 packs of chips for $13.50. Find the cost of each item.

Respuesta :

ileabutler ileabutler
  • 06-02-2021

Answer:

A cupcake costs $1 and a pack of chip costs $1.50

Answer Link

Otras preguntas

add and simplify  9/16=1/2=?
Why are some examples of a chemical reaction not actually foolproof evidence that of a chemical reaction?13, 8th grade, and I'm doing my science lab report: The
log3(2x-5)=2 Answer is 41/2.  Why?
I need help for algebra 2 for simplify form for example (3x-2i)(3x+2i)
(−2x0y3 )(4x2y4 )+(2y5 )(3xy)2
log3(2x-5)=2 Answer is 41/2.  Why?
add and simplify  9/16=1/2=?
Alex built a snowman using three snowballs,one small, one medium and one large, with diameters in the ratio 2:3:5.      Although highly unlikely due to the phys
add and simplify  9/16=1/2=?
log3(2x-5)=2 Answer is 41/2.  Why?