amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 06-02-2021
  • Mathematics
contestada

A restaurant is selling 3 smoothies for $9.

How much do 15 smoothies cost?

Number of smoothies Cost in dollars

3 9

15 ? ( Zearn)

Respuesta :

brynnezekiel06 brynnezekiel06
  • 06-02-2021
45
to find the answer just find the unit price by dividing 9 by 3, that gives you 3.
that means each smoothie is 3 dollars, then just times by 15! :)
Answer Link

Otras preguntas

The regular price of a basketball is $25.During a recent sale, it was marked down by $7. Use a proportion to find the percent discount.
Earth weight is 5.9736 x 10^24 Kg and Venus is 4.8685 x 10^24 Kg. What is the combined weight of Earth and Venus ? a)10.8421 X 10^26 Kg b)10.8421 x 10^23 Kg c)1
A+B = 30. A:B is equivalent to 2:3. Find two whole numbers that satisfy the two conditions.
Please check my answer! What is the capitalized phrase? TO SCORE ACCURATELY, bowlers must learn what the terms spare, strike, and split mean. Infinitive phrase*
before an earthquake what kind of shoes does FEMA recommend you to purchase?
empat sebutan pertama suatu jajang aritmetik ialah 3x-1,4x,5x+1,4.cari a) beza sepunya b) sebutan ke lapan
How many chromosomes does a human sperm cell contain? a. 23 b. 46 c. 69 d. 92
How does federalism limit national power?
After writing Mein Kampf, where did Adolf Hitler went on to
A group of people were given a personality test to determine if they were Type A or Type B. The results are shown in the table below: Male Female