reesepb02 reesepb02
  • 06-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?​

Respuesta :

melytm melytm
  • 06-02-2021
.25 cents is the unit price

Divide cost by ounce = unit price

Answer Link
AaronB2004
AaronB2004 AaronB2004
  • 15-02-2021

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In your own words explain how the social structure of society shifted during the renaissance perido
What did African Americans who migrated from the South during the early 20th century hope to find? A. Better jobs and less discrimination B. Cultural enrichme
Find the measure of PSQ in degrees
Sarah is twice as old as her youngest brother. If the difference between their ages is 15 years, how old is her youngest brother?
Why did different political and economic ideologies emerge during this time period
PLS HELP ASAPTwo-fifths of a liquid’s volume, v, evaporates from a container. Which statement explains why both 25v and 0.4v can find the volume of the evapo
How to do problem number 10
What did each iroquois nation give up by joining they league? What did they gain?
_______________ tarea que estoy haciendo es imposible no sé que voy hacer. a. Esa b. Esta c. Aquellos d. Eso
I have no idea how to solve??