kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery sells cookies for $2.75 per dozen. How much will three dozen cookies cost?

Respuesta :

zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 11-01-2021

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

Multiply $2.75 by 3

8.25

So three dozen cookies will cost $8.25

Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 11-01-2021

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

1 dozen of cookies costs $2.75

A person is buying 3 dozen. To solve, simply multiply 3 with 2.75:

3 x 2.75 = 8.25

$8.25 is the price.

~

Answer Link

Otras preguntas

Which geographic feature most aided England during the Industrial Revolution? (1) desert climate (2) natural harbors (3) mountainous terrain (4) monsoon winds
Which is the same as 6 mph?
A hair dryer uses 72,000 joules of energy in 60 seconds. What is the power of this hair dryer?
What’s the efficiency of a car that uses 400,000 J of energy from gasoline to make 48,000 J of kinetic energy?
what is 7.6 as a mixed fraction
what is the amount saved on pants that were regularly $49.00 and are now on sale for $42.99?
What is a harmful effect of electrical resistance?
what is a homophone for chip
which of the expressions doe not contain any like terms?    a. 2x2+3x-4x+2     b. xy+yz-17     c. x2+x2-2x-x2   d. 4+8+y
Expand (3x-4y)^3 please answer thank you