Wallmiles12345
Wallmiles12345 Wallmiles12345
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 4 pears for $1.60. What is the unit price.

Can I please get all three answers

A grocery store is selling 4 pears for 160 What is the unit price Can I please get all three answers class=

Respuesta :

saanviaga7776
saanviaga7776 saanviaga7776
  • 11-01-2021

Answer:

One pear = 40 cents

Two pears = 80 cents

Three pears = $1.20

Step-by-step explanation:

1.60/4 will give you the amount for one pear. If you multiply that by two, you will get the price of two pears. If you multiply the price of one pear by three, you will get the price of three pears.

Hope this Helps!

Answer Link

Otras preguntas

what molecule belongs in area a) molecules b) oxygen c) starch d) carbon dioxide
in PMMC series type ohmmeter the zero adjustment should be done by: a- changing shunt resistance b- changing series resistance c- both a and b d- none
a:b = 9:4 and 10b = 7c work out a:c in its simplest form
i really love collecing old stamps. How about you, what's your...
What is the difference between "Es la" and "Son las"
Could anyone help with this question
Why is structure important for kids?
please answer as soon as possible​
PLS HELP ASAP ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS
Find the valie of V when M=2 and E =64 when V= + 2E/m