poola927 poola927
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

lee spent $26.85 for 3 yards of material what was the cost of 9 yards?

Respuesta :

25amoralesvargas
25amoralesvargas 25amoralesvargas
  • 11-01-2021

Answer:

$80.55

Step-by-step explanation:

Answer Link
Podetola
Podetola Podetola
  • 11-01-2021

Answer: $80.55

Step-by-step explanation:

First way:

3 yards cost $26.85

1 yard will cost $26.85 ÷ 3

26.85 ÷ 3 = 8.95

1 yard costs $8.95

9 yard will cost $8.95 × 9

8.95 × 9 = 80.55

9 yards cost $80.55

Second way:

3 yards cost $26.85

9 yards will cost $26.85 × 3

26.85 × 3 = 80.55

9 yards cost $80.55

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

what is the hottest and lowest place in the united states?
Why were america's ties with the allies stronger than its ties with the central powers?
Please help me on this!!!
what is the balance of Pb(NO3)2
What is −3 2/3⋅(−2 1/4) ? −8 1/4 −6 1/6 6 1/6 8 1/4
Which operation should be performed first according to the order of operations? 75 – 12 + 36 ÷ 3 + 14 • 8 A. 12 + 36 B. 75 – 12 C. 14
For a broadcast address what does the host portion of the address appear as in binary
¿Cuánto tiempo hace que usas la computadora?
mark and his three friends ate out at applebees their bill totaled $52.35 if they left the server a 20% tip how much would each person pay spliyting the bill ev
The equation of the vertical asymptote for the function y = log(x-3)+2 is a. x=2 b. x=0 c. x=-3 d. x=3