evildivil123456
evildivil123456 evildivil123456
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 kg of onions is ₹24. What will the cost of 12 kg of onions be?​

Respuesta :

wassuphumans
wassuphumans wassuphumans
  • 11-01-2021

Answer:

144 rupees

Step-by-step explanation:

2 kg= 24 rupees

2/2 kg= 24/2 rupees

1 kg= 12 rupees

1×12 kg= 12×12 rupees

12 kg= 144 rupees

Answer Link

Otras preguntas

What are theses on English dose anyone know
correct formula for chromium (III) oxide
A rule in youth sport might state that everyone must play in the game. However, one coach plays certain players of lower ability for only a couple of minutes ea
ATP is •Not used by cells •only found in the cytoplasm of cells •A part of the cell that digests other cells •the main source of energy that a cell uses to carr
8. The acceleration of a mass of 10 kg acted upon by a force of 6 N is...
A bag of chips lists a serving size of one chip, with 200 servings per package. Advertisements announce that the product has only 2 grams of fat in each serving
Write a method named hopscotch that accepts an integer parameter for a number of "hops" and prints a hopscotch board of that many hops. A "hop" is defined as th
Adiciona el término que hace falta para que sea un trinomio cuadrado perfecto x^2+3x+1​
Lance lived Portugal and brazil for a total of 14 months to to learn Portuguese. He learned an average of 130 new words per month when he lived in portugal, and
2/5÷4 CAN SOMEONE HELP ME PLSSSSS