michal78 michal78
  • 10-01-2021
  • Mathematics
contestada

Greg bought a soft drink for 3 dollars and 6 candy bars. He spent a total
15 dollars. How much did each candy bar cost ?

Respuesta :

cattellhockey cattellhockey
  • 10-01-2021

Answer:

2 dollars is one candy bar

Step-by-step explanation:15-3

12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

why did thousands of New England Native Americans die between 1600 and 1675?
There are 75 people waiting in line for concert tickets. Only 40% actually get tickets. How many got tickets?
How did cotton benefit england?
Can someone please explain how I would do this?
How can you determine if an igneous rock has had an intrusive or extrusive origin
During a visit to Mexico, Jada was thirsty and wanted to buy a drink. It was the middle of the day, yet Jada could not find a store that was open. What best exp
Beans are considered a complex protein true or false?
The bird population on an island is declining at a rate of 4% per year. The population was 2700 in the year 2015. Which answer is the best prediction of the pop
A Caterer makes 3 extra sandwiches for every 20 sandwiches a customer orders
Which equation is the inverse of y = 16x^2 + 1?