mrgumbyy mrgumbyy
  • 10-01-2021
  • Mathematics
contestada

Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal.
$210/7g or $264/8g

Respuesta :

notwarriors
notwarriors notwarriors
  • 10-01-2021
For the $210 one: $30/g
For the $264 one: $33/g

Therefore, the $210 one is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

Jimmy Carter served in the Georgia Senate from 1963-1967. Which issue would he have been MOST likely to have dealt with as a Georgia Senator? A) The Cold War B
Plzzzz Help me someone
PLEASE HELP!!!! This table gives information on serving sizes of a variety of sodas sold in a day in a cafeteria.            Orange   Cola    LemonSmall       5
Describe how you would find an object that is about 8 inches long
What three basic steps to we follow to extract DNA from a cell?
Proportions are A.equivalent ratios B.equal pieces of a figure
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the correct position in the answer box. R
how can you prepare 100.0 ml of 0.400 m CaCl2 from a stock solution of 2.00 m CaCl2.
Ellen has forsaken the religious beliefs of her own mainstream upbringing and has started to adhere to the strange delusional religious beliefs of her very domi
Identify the point of view for the following excerpt from "The Monkey's Paw ." She brought the stranger, who seemed ill at ease, into the room. He gazed at her