deziraestacy321 deziraestacy321
  • 10-01-2021
  • Mathematics
contestada

Quinten paid 4.16 for a pound of taffy. If his sister purchases 3 ounces of the same candy, how much will she pay?​

Respuesta :

mekaiferguson mekaiferguson
  • 10-01-2021
0.78 is how much she spent on 3 ounces of candy since 1 pound is 16 ounces I divided the value 4.16 by 16 which gave me 0.26 and I multiplied that by 3 and that’s how I got my answer.
Or simply 4.16/16=0.26*3=0.78
Answer Link

Otras preguntas

The square root of what is 19?
What marked the end of the frontier? a. when Native Americans took all of the land b. after settlers completed the gold rush c. when fences went up and open lan
Which characteristic best distinguishes runoff and infiltration? a. Runoff involves condensation and infiltration involves evaporation. b. Runoff occurs over la
How did the Treaty of Versailles help pave the way for the Nazi party to gain control of Germany?
what was the role of the us government in the banking industry at the beginning of the depression.
can elephants hear through their feet
Alfred is practicing typing. The first time he tested himself, he could type 45 words per minute. After practicing for a week, he could type 48 words per minute
which of the following is an example of a proper fraction a.6/6 b.15/2 c.4/17 d.11/10
Which of the following is NOT a weakness of the Articles of Confederation? a. The army and navy were too powerful. b. Congress did not have the authority to mak
The 17th Amendment (1913) provided for direct election of U.S. senators. Prior to this, senators were __________. a. elected by party primaries b. chosen by sta