zedsmash
zedsmash zedsmash
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Michael buys a dozen donuts for his friends for $6 what is the unit rate

Respuesta :

jadynmoon jadynmoon
  • 11-01-2021

Answer:

6 dollars per dozen

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

6 dollars ÷ 1 dozen

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 1

6 dollars ÷ 1

1 dozen ÷ 1

=  

6 dollars

1 dozen

=  

6 dollars

dozen

= 6 dollars per dozen

Answer Link

Otras preguntas

Which sentences describe the Brown v. Board of Education decision? Check all that apply. The court came to a unanimous decision. The court extended the concept
Evaluate 3b + 2 when b=4
The Northern Hemisphere experiences winter when Earth is farthest from the sun. True or False
Reproducing asexually has some major advantages including all the following except: rapid rate of reproduction ability to inhabit an area rapidly genetic varia
What is the length of the unknown leg in the right triangle 9 and square root of 113
how to do multiplication​
What were Mexicans living in California during the 1800’s referred to as...
What is one difference between the sternum and the femur
plz help me!! What is the Golden Temple? When, where, and by whom was the original Golden Temple built?
how many roots does -2x^2-8=0 have​