gabram2008 gabram2008
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Price per volleyball if 6 volleyballs cost $18.00? Please I need helpppp

Respuesta :

2004froggy
2004froggy 2004froggy
  • 08-01-2021

Answer:

The price per volleyball is $3.

Step-by-step explanation:

Divide $18 by 6 for the cost of each volleyball in which your final answer should be $3 per volleyball.

Answer Link

Otras preguntas

what is :A university has raised $8,000 for a new scholarship fund. A university trustee offers to match the donation up to 60% if the university can raise $1,5
In South America, some farmers build farms on hilltops because of the mountainous landscape. Which of the Six Essential Elements of Geography does this most rep
the radius of the dial of the worlds longestclock is 7.7find the area of the dial
A central angle, thata, of a circle with radius 16 inches intercepts an arc of 19.36 inches. Find thata.
What infinity multiplied by pi
what are fossil fuels? why should we use them wisely?
Which inequality represents all the values of x for which the product below is defined?x[tex] \sqrt{x} -4 \sqrt{x} +1[/tex]A: x≥-1B: x≥4C:x≤4D:x≥0
How is the road like cytoplasm??
Find the roots of each polynomial equation X^3-2^2+5x-10=0.
Which inequality represents all the values of x for which the product below is defined?x[tex] \sqrt{x} -4 \sqrt{x} +1[/tex]A: x≥-1B: x≥4C:x≤4D:x≥0