Blah357864236 Blah357864236
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Alexis can buy an 12-pound- bag of dog food for $10.80 or an 8-pound bag of the same dog food for $10.20. Which is the better buy?

Respuesta :

loveadrianao14
loveadrianao14 loveadrianao14
  • 08-01-2021

Answer:

The 12-pound bag of dog food.

Step-by-step explanation:

To find out which is the better buy you start by divinging 10.80 by 12 and then you divide 10.20 by 8 and you get .90 cents for the 12 pound while you get 1.275 dollars. Which means the 12 pound bag is the better by because it is less money per pound than the 8 pound bag.

Answer Link

Otras preguntas

Create an evaluative question that can be answered by this excerpt from Little Brother: He slammed his hand down on the desk and then pointed his finger at me.
Which number is between 3/4 and 0.8
A major catalyst to the Civil Rights Act of 1964 was: Question 1 options: The Supreme Court decision of Brown vs the Board of Education The arrest of Rosa
Which group did the united states eventually side with in world war i?
Select the favorable Outcomes for rolling double sixes
The table compares x, the number of minutes of television Sam watched each day, to y, the number of minutes she spent exercising. The function y = –0.78x + 95 m
How did the louisiana purchase impact the united states?
On the map, what is the capital of the starred country? A)Helsinki B)Stockholm C)Bucharest D)Warsaw Pleaseeee help!!!! I will mark you as brainlinest for corr
Help ASAP 8th grade algebra
Farmer has to transport a fox, a chicken, and a sack of corn across a river. she can carry only one item at a time. if left together, the fox will eat the chick