crissylulu211 crissylulu211
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

a local restaurant purchased 10 pounds of flour at a total cost of $40. what is the cost for one pound of flour?

Respuesta :

caitlynrosegg caitlynrosegg
  • 08-01-2021

Answer:

4 dollars a pound

Step-by-step explanation:

4x 10 = 40

Answer Link

Otras preguntas

Why is charles darwin considered the father of modern biology?
Item 2 Solve the equation. 6.7x=5.2x+12.3
True or false? the potential energy in an atp molecule is derived mainly from its three phosphate groups.
According to islam, when and where did muhammad first receive words from allah?
Solve 7k+2m=kr+4m+3 for k
Doctor who poured urine on a patient who thought they were a plant
K2so4 is a strong electrolyte. determine the concentration of each of the individual ions in a 0.600 m k2so4 solution.
Is it possible for the price level to fall while production and employment both rise? if it is possible, how could this happen? if it is not possible, explain w
What does it mean to talk about the 'volume' of the rectangul ar box or cylindrical container
Find the width of the rectangular prism when the surface area is 208 square centimeters? The height is 8cm and the length is 6cm. What is the width?