dianafos2020
dianafos2020 dianafos2020
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Yuki bought a pound of confetti for 12$. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?
There are 16 ounces in 1 pound.

Respuesta :

mj6439993
mj6439993 mj6439993
  • 08-01-2021

Answer:

Yukio will pay $2 per ounce for the confetti

Step-by-step explanation:

Divide 12 and 16 that equals 0.75 then multiply 0.75 by 2 four times. and you get 2

Answer Link

Otras preguntas

im am look for a gf im am 13
a copper wire is 20 m long on a winter day when the temperature is −12∘c. By how much does its length increase on a 26 ?C summer day?Express your answer using t
Characteristics of the hot desert vegetation
4 Which emotions are most clearly suggested by the images in lines 2-4? A outrage and defiance. B. wonder and amazement C. urgency and regret D. peacefulness an
Rewrite each sentence. Change the noun word to a pronoun. 1. Karen made dinner for the whole neighborhood. 2. Tommy played football with Miguel and Ramon. 3. Mr
a solution that is 1.10% hcl by mass (assume a density of 1.01 g/ml for the solution.)
Find the algebraic representation of the reflection below.
Which of the following describes the Bill of Rights? A document that does not guarantee the basic freedoms of citizens of the United States. A document guarante
The points (p, 6) and (4, 7) fall on a line with a slope of j. Then what would the value of p end up being?
During the Seneca Falls Convention, attendees most disagreed over: A. Property rights for women B. Educational opportunities for women C. Social equality betwe