lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 08-01-2021
  • Social Studies
contestada

If you can purchase 3 pounds for $12, how many pounds can you purchase for $40?

Respuesta :

simzlvr0760 simzlvr0760
  • 08-01-2021

Answer:

10 pounds

Explanation:

You do $12 divided by 3 you get 4. Then you get 1 pound = $4. Then you do $40 divided by $4. That equals 10 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

What was the belief used to justify westward expansion of America’s borders in the 1800s
What is 2 hundreds 9 tens and 18 ones in standard form
Short-run fluctuations in output and employment are referred to as
In which country is it popular to wear botas picudas
who regulates all lab work paid for by Medicare and who administers this program?
QUICKK EXPERTS/ACE/GENIUSES
Which evidence proves the universe began with the Big Bang? A.craters on the moon left by universal forces B.leftover energy in the universe from the even
Use the following passage to answer the question. (1) Water is something most of us take for granted. (2) If we need a cold drink or want to take a shower, wate
What was a city-state? A) The government that emerged in Sumer before civilization developed. B) Small land surrounding a larger, more developed city. C) Indica
According to the spin questioning system, "do you use telemarketing or mobile marketing?" is an example of a(n) _____ question.​ a. ​problem b. ​implication c.