kylee1265raison
kylee1265raison kylee1265raison
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce bag of cereal costs about $2.88. What is the unit rade of the cereal?

Respuesta :

luffingsails luffingsails
  • 07-01-2021

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.

To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.

Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Why is early adolescence a time during which parents' knowledge of their adolescent's behavior declines?
A grouping that includes the ancestor and all of its descendants is
-8b/5b-6 find the reciprocal
The Ashikaga Period in Japanese history is known as a time when?
Bruno servers has decided to decrease its prices on its popular higher-range servers. the company can reasonably expect ________ to increase.
"in the past thirty years, the proportion of people who consider themselves to be ________ has increased the most."
Which table shows a negative correlation?
What is apportionment and why is the census an important part of apportionment?
-4h - 6 = 22 what does h equal
Decision making is likely to be better informed and more efficient than when it occurs at the local level. a. true b.false