AlishaBoeFan15 AlishaBoeFan15
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy ¾ lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

amberravenscroft
amberravenscroft amberravenscroft
  • 07-01-2021

Answer:

It would cost $ 34.5

Step-by-step explanation:

Given,

The cost of 3/4 lb of chopped walnut = $ 3.45,

So, the cost of 1 lb of chopped walnut = 4/3*3.45

=4*1.15

= $ 4.6,

Thus, the cost of 7.5 lbs of walnuts = 7.5 × cost of 1 b of walnut

= 7.5 × 4.6

= $ 34.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of the word offenses as used in the first line of the fifth paragraph? A) breaking the law B) attack or assault C) causing injury, causing
What does the following sentence start with? Weather permitting, the picnic will be held at the community park. A. A past participle B. An absolute const
what is the shape of a projectile
I need help answering this question please!
The surface area of the triangular prism
If a.05 kg bullet is fired from a gun at 400m/s and hits a 1.3 kg block hanging from a sting .8-meters long, determine how high the block rises from the equili
Solve this problem (A+b)3
What is the solution to the equation below? Round your answer to two decimal places 2^4x=127 A. X=0.57 B. X=1.75 C. X=6.99 D. X=0.04
The slope of the line for an object’s velocity graph will tell you the _____________________ of the object. position speed acceleration
Amy has 2 1/2 packs of gum and kim has 3 1/3 packs of gum. each whole pack of gum has the same number of pieces.what is the answer?