lailaxcoco lailaxcoco
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

a 5-lb bag of oranges costs 3.80. there are 3 oranges to a pound. how much does a dozen oranges cost?

Respuesta :

superchuck1212
superchuck1212 superchuck1212
  • 07-01-2021

Answer:

$3.04

Step-by-step explanation:

one orange costs about 25 cents (because 15 x .25333 equals 3.80, and round up to .25) so .25 x 12 is about $3.04

Answer Link

Otras preguntas

How would you describe the point of view in "A Wedding Gift?" "A Wedding Gift" is written in first person point of view. "A Wedding Gift" is written in third p
List the three reasons Peter expects Christians to rejoice (1 Pet. 1:3-6)
Table of values y=x-3
bebes el cafe? si porque tengo _______
The most significant obstacle in building the Transcontinental Railroad was a.)crossing the Appalachian Mountains. b.)laying track across the Great Plains. c.)r
which person would most likely make this statement? We must recognize the impending danger to the United States. The land lease act is needed to support the war
How to build a robot
how would i respond to this in a complete sentence tienes algunos problemas con tus huesos o musculos?
Am I correct???????????????????
The tour costs $359 per person. You have to pay a deposit of $78 in advance. How much more do you need to pay?