gabriellalovestea gabriellalovestea
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce cup of gourmet coffee costs $4.96.
If the unit price remains the same, how much
would a 12-ounce cup of gourmet coffee cost?


Plz help

Respuesta :

emeryrose28 emeryrose28
  • 07-01-2021
So if the 8oz cup cost $4.96 and you want to add 4 more ounces just divide the $4.96 in half and add that so.




$4.96
$2.48+
answer === $7.44
Answer Link

Otras preguntas

17. Higher Order Thinking In 4th grade, Richard read 37 books. In 5th grade, he read 9 more books than the year before. This year, in 6th grade, Richard plans t
what is the meaning of javelin throw ?​
I need help with question 9. It’s all about functuons
ln 4 - ln x = 2 Solve for x Show all steps
Mr. Smith has saved $1,800 each year for 20 years. A year after the saving period ended, Mr. Smith withdrew $7,500 each year for a period of 5 years. In the six
To indirectly measure the distance across a river, Jayden stands on one side of the river and uses sight-lines to a landmark on the opposite bank. Jayden draws
Please answer the 4th and 6th one
in an experiment a piece of magnesium ribbon was cleaned with steel wool 2.4g of the clean ribbon was placed in a crucible and completely... In an experiment a
An astronaut was exploring the moon of a distant planet, and found some glowing goo at the bottom of a very deep crater. She brought a 10-gram sample of the goo
\frac { 32 x ^ { 2 } } { y } + \frac { 108 y ^ { 2 } } { x } y 32x 2 ​ + x 108y 2​