rileypeacebeach rileypeacebeach
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.99 per pund at Natural Grocers. If Landon purchases 3.6 pounds of apples, then how much willnhe spend? Round your answer to the nearest penny.

Respuesta :

ssadiegraceee
ssadiegraceee ssadiegraceee
  • 07-01-2021

Answer:

$10.76

Step-by-step explanation:

Just multiply 2.99 by 3.6 and round

Answer Link

Otras preguntas

What is the units digit of 4 to the 154 power
4. Describe the Civil Rights movement:a. Struggle for equality and social justice for all Americansb. To provide better college opportunitiesC.Women's rights
What was life like in upper Canada in the 1800s
Vẽ sơ đồ mạch điện gồm một nguồn điện, một am pe kế, một khóa K đóng, hai bóng đèn mắc nối tiếp và các dây dẫn.
Which of the following is a characteristic of a geometric distribution? (4 poin A. There are more than two possible outcomes. B. The probability of success is n
A certain plant has small, dull-colored flowers with no scent, do you think the plant is pollinated by animals or by the wind?
ORADE QUESTION 4 MATHEMATICS INVESTIGATION 4. For the trinomial that look like av Acre, the first step should be to look for the common factor of the three term
Find the volume of the solid generated by revolving the region bounded by the graphs of y = sqrt(x+2), y = x, and y = 0 about the x-axis.
Jelaskan ciri ciri kebijakan hukum media massa di era reformasi
what is the biggest tower