lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

Sand costs three times as much as rocks per pound. If sand is $9.60 per pound, how much are rocks per pound?

Respuesta :

ipairedwithmymomohno
ipairedwithmymomohno ipairedwithmymomohno
  • 07-01-2021

Answer:

$3.20 I think

Step-by-step explanation:

9.60 divided by 3 is 3.2. 3.2 multiplied by 3 is 9.6. That's why I think it's $3.20.

Answer Link

Otras preguntas

All BUT one is a function of plants epidermal tissue. That is A) regulates gas exchange. Eliminate B) protects against water loss. C) absorbs water and other
A person earned $600 a week for 15 weeks. He puts $120 into a savings account each of these weeks and spends the rest. How much did he spend during the 15 weeks
A geneticist found that s particular mutation had no effect on the protein coded by a gene. What do you think is the most likely type of mutation in this gene?
Which word below is likely to cause an emotional response in the reader? a.chair b.snake c.curve d.spoon
Need help!!!!!!!!!!!
the product of six and a number is multiplied by nine
One important of the revision process is to test the ____ to make sure that your message will be immediately understood by the reader.
Find "?" 912mmHg = ? atm Thank you!!!
why did McCandless start calling himself Alex? Did this make a difference in how he related to people? Into the wild by Jon Krakauer
The blue dress, fraying at its seams, snagged on the brambles in the dark woods. What is the participial phrase in the sentence? A. in the dark woods B. s