chloeherrero6 chloeherrero6
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

what is a better deal 12 cans for $0.88 each or 16 cans for $ 0.85 each

Respuesta :

marklowman62
marklowman62 marklowman62
  • 06-01-2021
I’ll pay 10.56$ for 12 or 13.60$ for 16... 12 cans is the best option in my opinion
Answer Link
Mglisson07 Mglisson07
  • 06-01-2021

16 cans for .85 cents is a better deal because it is less cents per can than there is in the other deal. May I please be the brainiest? I have never been that and I would love it

Answer Link

Otras preguntas

Paul revere's famous midnight ride was undertaken in response to the british army's attempt to seize what from the colonists in concord, massachusetts?
Which law relates to any pushing or pulling applied to the body to create motion? Balance Leverage Force Energy
The integumentary system has many functions, one of which is multiple choice production of vitamin e. prevention of albinism. protection from cancer. detection
what was the advantageous adaptation mentioned that humans have evolved in order to survive
help please! find the value of x
this system is responsible for bringing food and oxygen to every cell in your body
what might happen if an economy is unable to produce wanted goods and services
What is the Figurative language in Madam and the Rent man
Uranium can be mined and then immediately used in a nuclear power plant. true or false
What kind of matter is formed when atoms of two or more elements bond? A)mixture B trace element C)symbol D)compound