addiecoupland5
addiecoupland5 addiecoupland5
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

A block of silver is weighing 8 ounces is worth $104. What is the unit rate for the Value of silver in one ounce

Respuesta :

imranhafeez73
imranhafeez73 imranhafeez73
  • 06-01-2021

Answer:

Blockof silver's wieghing = 8 ounces

total rate = $104

therefore, one ounce=$104/8= $13

Answer Link

Otras preguntas

Towns and cities require large amounts of energy to meet citizens' needs. This energy is used for items like traffic lights, street lights, and automatic bridge
The math club sold roses and tulips this year for Valentine’s Day. The number of roses sold was 8 more than 4 times the number of tulips sold. Tulips were sold
Finally I have my last question...
How do voters influence congress?
Choose the best way to complete this paragraph about the economic factors behind the transatlantic slave trade. The slave ships brought in weapons and fabric fr
Which of these characterize things that all logistics careers, regardless of how different, focus on? A. Having the ability to attain goods and supplies without
the primary goal for early spanish exploration in the americas was
What does the name bleeding Kansas refer to?
A rental car agency rents cars for $32 per day. They also charge $0.15 per mile driven. If you are taking a 5-day trip and have budgeted $250 for the rental ca
Which city is located at approximately 48°N, 7°E?