addiecoupland5
addiecoupland5 addiecoupland5
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

A block of silver is weighing 8 ounces is worth $104. What is the unit rate for the Value of silver in one ounce

Respuesta :

savannahalghazali
savannahalghazali savannahalghazali
  • 08-01-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A wire is stretched from the top of an 8 ft. pole to a bracket 5 ft. from the base of the pole. How long is the wire?
what do the slums stand for and how did they threaten democracy
what effect does poe create by repeating words and phrases in the passage
At the snack bar, a hot dog costs $1.50 and a slice of pizza costs $2. What percent of the cost of a slice of pizza is a cost of a hot dog? Which equation ca
A spool of ribbon hold 6.75 m a craft buys 21 spools what is the total cost of the ribbon sells for 2 dollars per meter
Find the value of X. A. 4 square root of 3 B. 8 square root of 3 C. 8 D. 16 I feel like it may be C but my gut says ask for some help.
Stocking is intended to terrify the victim True False
Please HELP ASAP HELP Think about the order of planets starting with the one closest to the sun, and moving outward. What two planets can be found on either si
The balanced equation for photosynthesis is shown below. 6 CO2 + 6 H2O → C6H12O6 + 6 O2 What best explains whether mass is conserved or not during photosynthe
how does the direction of friction relate to the direction of motion