mwacarcar
mwacarcar mwacarcar
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Three pounds of bananas cost $7How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

3 pounds:7 dollars

1 pound: 2.33 dollars

divide 3 by 3 to find 1. divide 7 by 3.

Answer Link
whzfvwk5x5 whzfvwk5x5
  • 06-01-2021
7/3=2.333 each pound of bananas will cost $2.33
Answer Link

Otras preguntas

The first nation to build its economy on capitalism was _____. the United States England France the Netherlands
The best tool to use to measure distance underwater is _____. GIS GPS RADAR SONAR
The Kurds traditional homeland crosses the borders of Turkey, Iran, and Iraq. a. True b. False
How many zones was Germany divided into after WWII? These zones were known as _____________. a. Two: Northern Germany and Southern Germany b. Three: Eastern Ger
Coworkers would describe me as someone who prefers a frequently changing work environment agree or disagree
All of the incoming infrared radiation from the Sun reaches the surface of the Earth. a. True b. False
How did rivers play a role in the settlement of the west?
What is another word for "thesis"? A. Claim B. Concession C. Qualifier D. Warrant
Which polygons are congruent? Choose all answers that are correct :D
I need help! with numbers 13-16!!!!