ava7382
ava7382 ava7382
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Write an equation that represents C, the total cost of p pounds of bananas.

Respuesta :

miguelturner
miguelturner miguelturner
  • 07-01-2021

Answer:

0.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why did the North form a blockade of the South?​
How and why was America impacted by the development of the Western Territory? at least 2 paragraphs .
Which of the following statements is true for all sets A,B and C? Give a proofor a counter example.(a) A ⊆ ((A∩B)∪C).(b) (A∪B)∩C = (A∩B)∪C.(c) (A\B)∩C = (A∩C) \
will someone help me, marked as brainiest
HELP ME PLZZZ WILL MARK YOU BRAINLIEST!!! HURRY
Find the value of the expression: -2 3/5 x 4 Explain how you found your answer in 2 complete sentences and write your answer in a mixed number.
How was the Enlightenment revolutionary? Please help me this is due 20 mins. TY
Pls helpppppppppppppppppp
In June 1767, Parliament passed this Act which placed a tax on glass, lead, paints, paper, and tea. Question 3 options: Tea Act Stamp Act Townshend Act Declarat
Find the simple interest earned, to the nearest cent, for the principal, interest rate, and time. $530, 6%, 1 year