kelbsistheworld kelbsistheworld
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Bebe paid $8.00 for 20 pounds of oranges. What is the ratio of the price
of oranges to the pound of oranges?

Respuesta :

bamille25
bamille25 bamille25
  • 06-01-2021

Answer:

2.50 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what factor is paired with 5 to give 45?
Roger built a model car of a station wagon he actually owns. Based on the ratio on the box, he knows that every inch in the length of his model car represents 2
marissa, john, and stephanie are working a 3- hour shift together. Marissa has an alarm on her phone that goes off every 12 minutes. John's phone alarm goes off
1) A factory produces 12 cars in 20 days how many days will it take to make 21 cars at this rate? 2) Johnny was driving at a rate of 45 miles on his way home he
What enzyme unwinds or unzips the parent strand?
Drag each expression to show whether it is equivalent to 48x + 8, 8(6x – 1), or (4 • 12x) + (4 • 4). what do that means because i dont understand
facts about eric the red the viking
What´s 200 divided by 30 ???
does anyone know how to do Histogram work
what are the two most important jobs of photosynthesis