vanessa0713 vanessa0713
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 7 dollars. Lisa buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Lisa pays.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

7p = c

Answer Link

Otras preguntas

869 divisible by 11​
Does the sun rise ...........dawn (a) at (b) in (c) on​
Please help me!!!!!!!!!!!!!!!!!
While both lower-class and middle-class White Americans in the early 1800s valued education, their access to it differed. A lower- class boy would have to work
Europe 1936-1939 Aas of German aggression NORTH SEA NORWAY SWEDEN FINLAND 13. Based on the information provided by this map, how did adopting the policy of appe
For the right triangles below, find the exact values of the side lengths a and h. If necessary, write your responses in simplified radical form.
-7 from -21 integers
- A comprehensive infographic outlining the essential components of literacy, including phonemic awareness, phonics, fluency, vocabulary, and comprehension.- A
2) In the summer some movie theaters offer special movie passes for a certain amount of time. Riverwalk Theater charges $40 for the movie pass and then an addit
Label the map by correctly the countries Europe​