jarae123 jarae123
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 32 units represents $2080, find the value of 6 units.

Respuesta :

bleasdellkimberly bleasdellkimberly
  • 06-01-2021
Answer is $390. Divide the $2080 by the 32 which would give you the cost of one unit which is $65 and then multiply the $65 by the given number 6 and you will get $390
Answer Link
Littleann259
Littleann259 Littleann259
  • 06-01-2021

Answer: 390

Step-by-step explanation:

32 ÷ 6 = 5 1/3

2080 ÷ 5 1/3 = 390

Answer Link

Otras preguntas

Find the radius of a circle with an area of pi 16x2 24x 9
Rowland described her hardship using?? A. Biblical references B. Inferential dialogue C. Narragansett beliefs D. Metaphorical language
Why did the united states pass five neutrality laws in the 1930s?
can i have some Word problem help?
What is the polygon name for the shape above? A. Decagon B. 11-gon C. Elvagon D. Dodecagon
What freedoms were artists experiencing by the end of the seventeenth century?
After World War I, the enormous economic strength of the United States resulted in what?
legislation for bonus money for veterans Reconstruction Finance Corporation 2. led federal troops to stop veteran riots Patman Bill 3. led farmers to form t
What evidence does the author provide that the chef, even after a year in hiding, fears discovery?
A car has a kinetic energy of 1.9 x 10^3 joules. If the velocity of the car is decreased by half, what is the kinetic energy A.)2.2 x 10^2 joules B.)4.7 x 10^2