natalieisnumberoneee
natalieisnumberoneee natalieisnumberoneee
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

what is the unit cost per napkin if its 15 in a pack for 3.90

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 06-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.26

Step-by-step explanation:

To find cost per napkin, divide the cost by the number of napkins:

  cost/napkin = $3.90/(15 napkins) = $0.26/napkin

Answer Link

Otras preguntas

What is the total number of moles (n) of electrons exchanged between the oxidizing agent and the reducing agent in the overall redox equation: 5 Ag (aq) +Mn2 (a
As a young man is having a romantic encounter with his new girlfriend, he addresses his new girlfriend by his old girlfriend's name. this is an example of a ___
One of the first steps in determining a poem's form is _____.
A ________ often follows an action verb. Which of the following choices BEST completes this sentence?
Help please??????????
which information does the body of a cover letter include
Originally ,scientists classified organisms into five kingdoms based in part on _____ structure A) cell B) family C) organ
. . it's unfortunate the many processed food products are far cheaper to buy than their whole-food counterparts. "a diet high in sugar and other processed foods
Find the perimeter of right triangle WXY if the radius of the circle is 4 units and WY = 20 units.
4. How does density affect refraction