ualanna7
ualanna7 ualanna7
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: 16 ounces of milk for $0.79 or 32 ounces of milk for $2.49?

A) 32 ounces
B) 16 ounces

Respuesta :

lukasmana72
lukasmana72 lukasmana72
  • 11-12-2020
The 16 ounces of milk is better
Answer Link
swaggyrxx swaggyrxx
  • 11-12-2020
b 16 because you can buy another one cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Which is generated by movements of tectonic plates? a. seismic waves b. ocean currents c. volcanoes d. earth's magnetic field
what is the best definition of research?
which number are greater then 0.3? 0.39 0.07 0.29 0.19 or 0.4 which one are greater then 0.3
What is 13/6 as a mixed number
Why is density an important property of matter? Explain at least two ways in which density has practical importance.
5 is 4% of what number
working out area in shapes
A pie was cut into equal 8 slices. If ruben ate 3/4 of the pie how many slices did he eat?
Find three consecutive even integers such that the sum of the smallest to the largest 36
ned wants to wallpaper the wall of his bedroom that has the door.The wall is 14 feet wide and 9 feet high.The door is 3 feet wide and 7 feet high.How many squar