julissad3509
julissad3509 julissad3509
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice: At this rate, how many bags of rice can you buy with
$12?

Respuesta :

krissyar krissyar
  • 10-12-2020
4 bags of rice because 3 to buy 2 then divide 12 by 3 and it’s 4 and that’s your answer
Answer Link
hrsinclair05
hrsinclair05 hrsinclair05
  • 10-12-2020

Answer:

4 bags

Step-by-step explanation:

because 12 ÷ 3= 4 so 4 bags of rice

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of deductive reasoning?
The following units of an inventory item were available for sale during the year. Beginning inventory 10 units at $55 First purchase 25 units at $60 Second purc
Which quadratic equation defines the function that has zeros at -8 and 6? a. x^2 + 2x - 48 = 0 b. x^2 - 2x - 48 = 0 c. x^2 + 2x + 48 = 0 d. x^2 - 2x + 48 = 0
Select the correct answer. In the diagram, C and D are located such that is divided into three equal parts. What are the coordinates of C and D? A. C(1, 3), D(
(NEED HELP ASAP) The map is similar to the map from the previous unit. The x-axis runs from -110 to +110. For the y-axis, the values run from -80 to +80. Each t
ILL GIVE BRAINLIEST!! If P = (-1, 7), Find: r180° (P)
What is the main function of leaves? A. Leaves provide support for growth and a place to store food. B. Leaves provide a place for photosynthesis to occur. C. L
According to the table, what was the state of the steel industry in the United States at the turn of the 20th century?
which function would ask excel to average the values contained in cells C5,C6,C7, and C8
um help me please !!!